Kyiv Music Labs

КВАДРОФОНІЯ В ІЗОЛЯЦІЇ

11412174_1733576613549970_8157283261132340820_o

What is it?

10 вересня в Києві на базі мультидисциплінарного культурного центру «IZOLYATSIA» (Platform for Cultural Initiatives). відбудеться незвичайний концерт електроакустичної музики «Electroacoustic: Dimensions» (https://www.facebook.com/events/297157177313666/ ).

Цей концерт організовується платформою «Kyiv contemporary music days» в рамках фестивалю «ТОЧКИ ДОТИКУ». Він стане завершенням і публічною презентацією результату п’ятиденних майстер-класів із португальським композитором, одним із провідних світових спеціалістів у сфері електроакустики – Жайме Рейшем.

Спец-effects:

За всіма очікуваннями там має відбутися не просто звичний концерт, а ефектне слухове шоу. Адже спеціально для концерту вже привезли дорогу апаратуру з Португалії, – особливі колонки. Взагалі у залі буде аж 8 (!) колонок розміщених з різних сторін таким чином, що вони будуть оточувати публіку і створюватимуть особливий ефект блукаючого звуку. Всі гості події опиняться фізично ніби не зовні, а в середині самого звуку. Також будуть використані дві унікальні для нашої публіки колонки, які можна чути лише тоді коли вони повернуті так, ніби буквально «дивляться» на тебе. А у четвер, в рамках майстер-класів о 18.30 Жайме Рейш на лекції  розкаже про специфіку роботи з масивом таких колонок. Для справжнього, повного відчуття квадрофонічного ефекту потрібна ваша безпосередня присутність у спеціально створеному, живому концертному просторі.

Як це організувалося?

Все почалося приблизно десять місяців тому, коли Жайме Рейш вперше був нашим українським гостем. В рамках фестивалю сучасної академічної музики «Kyiv contemporary music days» виконувалися два його твори, а також він читав лекцію про проблеми ритмічної організації в музиці другої половини ХХ століття. Цього тижня з 5 по 10 вересня Жайме Рейш знову в Києві. Але, цього разу ціль його приїзду дещо відрізняється і це не спроста. Ще тоді, в грудні, на фестивальній творчій зустрічі, замість того щоб пити чай і їсти свій сендвіч (як інші гості фестивалю), Жайме в куточку, в оточенні жадібних на нову інформацію студентів-композиторів розбирав з ними партитури та пояснював скрипкові штрихи. Як результат взаємної жаги творчого контактування і браку часу тоді, тепер були організовані п’ятиденні міжнародні майстер-класи з композиції.

Хто буде?

На участь у цих майстер-класах було подано 28 заявок від молодих композиторів з Швеції, Німеччини, Іспанії, Індії, США, Китаю, Греції, Польщі, Росії та України. В результаті було відібрано 12 студентів, які будуть займатися з Жайме Рейшем у двох напрямках – в електроакустичній та в інструментальній музиці.

Про те, як вибиралися  заявки розкажемо окрему цікаву історію. Кожна із 28-ми заявок включала в себе великі файли з музикою та нотами, загалом – це дорівнювало приблизно 3-4 годинам музики. На момент закінчення терміну подачі заявок Жайме Рейш знаходився в горах, де був поганий інтернет. Для того щоб вибрати учасників майстер-класів, він спеціально заліз на гору і там півдня завантажував всі отримані файли. Опісля все передивився, всі файли переслухав і зробив свій вибір.

Але, зрозумійте, робити подібний вибір, навіть з хорошим інтернетом під рукою, дуже не просто. Тому, що майже всі заявлені твори дійсно високого рівня. І це дуже складна річ  обирати: чи дати шанс, можливість позайматися молодому багатообіцяючому композитору, навіть якщо його рівень ще потребує росту; чи просто обрати тих, у кого на даному етапі об’єктивно найкращі твори? В цьому, погодьтесь, є якась несправедливість, якщо обирати просто за конкурсом. Тому, що тоді найкращі завжди будуть першими, а для тих, кому потрібно рости не буде можливості потрапити на майстер-класи, щоб підняти свій рівень. Це була дуже складна дилема, але організатори намагалися її все ж по-своєму вирішити, оскільки учасниками подій стали композитори обох категорій.

14184319_1757538637820434_3616094492832283230_n

New opening Баришевського!

Цікавою і несподіваною є можливість познайомитися на цьому концерті з Антонієм Баришевським у якості композитора. І ще цікавіше – як з композитором у сфері електроакустичної музики. Взагалі він – людина з надзвичайно широким і навіть, як може здаватися з першого погляду, парадоксально широким діапазоном музичних інтересів. Він – людина, яка однаково добре розуміє і любить як музику Орландо Лассо,  так і Галини Уствольської або Олів’є Месіана. І у кожного, хто прийде на концерт буде шанс самостійно відкрити для себе його композиторську натуру. Отже, на концерті (10 вересня) він буде композитором, а вже через декілька днів (15 вересня) він виступатиме як піаніст на відкритті сезону у філармонії.

Ще буде …

На концерті звучатиме музика, по-перше самого Жайме Рейша – учня Карлхайнца Штокхаузена та Емануеля Нунеша, композитора, який у свої 32 роки став співорганізатором 53 музичних фестивалів і тепер долучився до розвитку нашої української музичної культури.

Також звучатиме музика двох стовпів, двох праотців електроакустичної музики – француза Жана-Клода Ріссе та американця Джона Чоунінга. Їх твори вже звучали в колись в Києві на проектах Алли Загайкевич, яка власне і приживила київській аудиторії інтерес до електроакустичної музики.

Абсолютними прем’єрами на концерті будуть твори Антонія Баришевського, італійського композитора Сімоне Кастеллана, 19-ти річного німецького композитора Адріана Лаугша, та українського композитора Євгена Орлова (випускника філософського факультету Києво-Могилянської академії, який не має формальної музичної освіти, проте зарекомендував себе по-справжньому професійними та цікавими власними проектами електроакустичної музики). Всі названі композитори є учасниками майстер-класів і над їх творами під час майстер класів буде проводитися дуже інтенсивна і серйозна робота, після якої ми з вами зможемо їх почути.

Окрім всього, на концерті буде супроводжуючий музику відео-арт, створений спеціально для цієї події.

На завершення, хочеться передати слова тих, хто бував на концертах Жайме: «те, що він творить з блукаючим звуком – це неймовірно!». І це щось таке, що мало хто у нас чув. І щось таке, чого досі не чули навіть самі організатори фестивалю.

P.S.: Вся інформація про подію отримана із розмови з Альбертом Саприкіним – директором платформи сучасної академічної музики «Kyiv contemporary music days».

6

Автор – Марина Гайдук