Kyiv Music Labs

Сучасна опера. 5 закордонних постановок

opera-67497_960_720

Опера як жанр музики виникла в Італії у кінці XVI століття, а згодом поширилася по всій Європі. Існує безліч опер, які не зникають з репертуарів класичних театрів протягом століть. Проте які оперні постановки з’явилися нещодавно? Які з них мають популярність у світі зараз? Kyiv Music Labs здійснили невелику розвідку у світ сучасної опери.

Ейноюхані Раутаваара. Опера Распутін (2001-2003)

Опера «Распутін», яка складається з трьох актів була написана фінським композитором Ейноюхані Раутаваарою. В опері розповідається про життя та смерть відомої та одночасно досить загадкової особистості ченця Григорія Распутіна та його вплив на родину Романових у Росії. Монах зміг переконати Романових у своїх надприродних здібностях, які дозволять вилікувати царевича Олексія від гемофілії. Згодом його вплив на царівну Олександру та царя Миколу ІІ зріс настільки, що це впливало на політику царської Росії. Власне тому Распутіна бачили як загрозу и врешті-решт вбили. Опера закінчується смертю Распутіна.

Сучасна постановка опери відбулася у Лос-Анджелесі восени 2003 року. Тоді ж було вирішено зняти і підготувати DVD з оперою. Распутіна мав зіграти Пласідо Домінго.

Проте фіни у 2005 році теж вирішили зробити власну постановку на сцені Національної фінської опери із музичним супроводом Національного фінського оперного хору та оркестру. Ролі зіграли: Маті Салмінем у ролі Распутіна, Лілі Паасіківі зіграла царицю Олександру та Йорма Хюннінен у ролі царя Миколи ІІ. Цю поставновку було записано та випущено DVD версію.

Харрісон Бірствістл. Опера Мінотавр (2008 рік)

Музика до опери була написана англійським композитором Харрісоном Біртвістлом, а тексти поетом Девідом Харсентом. Композитор і поет чудово спрацювалися, про що свідчить успіх опери. Ось, що було сказано про музику, написану Харрісоном Біртвістлом: «Музика є сильним учасником у даній драмі. Вона підкреслює події, що відбуваються на сцені та займає власну частину в оповіді». Критики також дають позитивні відгуки про лібрето написані Харсентом. Про його слова говорять, що «вони відрізняються ліризмом, інтенсивністю та розповідним драйвом».

В основу сюжету покладений відомий грецький міф про Мінотавра. Опера складається з двох актів. Прем’єра відбулася у квітні 2008 року в Королівському оперному театрі у Лондоні. На прем’єрі постановки оперу було знято та згодом випущено на DVD.

Пітер Етвеш. Ангели в Америці (2004 рік)

Спочатку «Ангели в Америці» були представлені у вигляді вистави, згодом було створено однойменний телевізійний серіал. Після цього світ побачив оперну постановку. Прем’єра опери відбулася у 2004 році у паризькому театрі Шатле. Опера базується на виставі, яка була написана Тоні Кушнером. Більше того, у 1993 році Тоні Кушнер отримав Пулітцерівську премію за написану ним драму «Ангели в Америці: Гей-фантазія на національні теми». За жанром вистава Кушнера «Ангели в Америці» є політичною драмою. Проте композитор, який працював над музикою до опери Пітер Етвеш попросив Кушнера дещо скоротити текст вистави і зробити його менш політизованим.

В основу вистави та власне опери покладена тема ставлення до СНІДу та гомосексуальності в Америці в кінці 1980-х років. Серед персонажів можна зустріти надприродних істот, таких як ангели та привиди. У постановці беруть участь всього 8 акторів.

Джудіт Уїр. Міс Удача (2011 рік)

Джудіт Уїр народилася у Кембриджі. Вона – композитор і наразі перебуває на посту при дворі Об’єднаного Королівства. Опера «Міс Удача» була першою оперою Уїр після 17-річної перерви. Мова опери англійська, проте прем’єра відбулася у Відні у липні 2011 року. Згодом «Міс Удачу» поставили також і в Англії. В опері представлена давня сицилійська казка «Фортуна» у вигляді сучасної притчі. В основі сюжету лягла історія про жінку на ім’я Тіна Фортуна, яку переслідує погана удача.

Пітер Етвеш. Про кохання та інших демонів (2008 рік)

Пітер Етвеш – угорський композитор, який написав музику до опери з двох актів «Про кохання та інших демонів». Тексти до опери були створені теж угорським уродженцем Корнелем Хамваї. В основу сюжетної лінії опери покладений однойменний роман колумбійського письменника Габріеля Гарсія Маркеса, який був написаний у 1994 році.

Світова прем’єра опери відбулася у серпні 2008 року під час Глайндборського оперного фестивалю, який проходить в Англії. Над оперою разом працювали радіо BBC та керівники Глайндборського фестивалю. Прем’єра опери була записана, а згодом у прямому ефірі на BBC прозвучали оперні арії з «Про кохання та інших демонів».

«Опера – це коли хлопець отримує удар ножем в спину,

замість того, щоб страждати від кровотечі, він співає».

Роберт Бенчлі

Зубеня Тетяна, спеціально для Kyiv Music Labs

TwitterFacebookVKПоділитися