Kyiv Music Labs

Kyiv Contemporary Music Days. Концертні приміщення головного фестивалю зими

Францішко  Мораіш Франко

Масштабна подія зимового сезону, яка, очевидно, успішно підведе підсумки цьогорічного культурного життя всієї України – «Kyiv Contemporary Music Days» Фестиваль, який є проектом новоствореного колективу Kroiser Ensemble. У його складі: піаніст та головний організатор фестивалю Альберт Саприкін (Україна), скрипаль Джунія Макіно (Японія-Німеччина), гітарист Францішко Мораіш Франко (Португалія) та кларнетист Дарко Хорватіч (Сербія-Австрія).

При організації будь-якого гучного фестивалю створюється чимало проблемних ексцесів. Так от, виникає просте питання: які умови потрібні для створення актуального музичного фестивалю? Це особливо складно вирішити тим, хто ще не зайняв місця під сонцем – молодим особистостям мистецтва, зокрема композиторам, які знаходяться тільки на початковій стадії формування свого творчого шляху.

В даному випадку, начебто, все було готово: творча програма пророблена, ескізний план фестивалю окреслений, коло однодумців сформоване, навіть призначені дати концертів. Залишилася одна біла пляма – майданчики! Адже композиція будь-якого фестивалю залежить, в першу чергу, від місць, де вони будуть проходити. Думаю, всіх бажаючих гостей фестивалю цікавить питання не лише суті програми концертів, а безумовно приміщень та залів, де відбуватимуться виступи.

Варіантів, де робити сучасний музичний фестиваль у Києві є, скажемо так, достатньо. В організації цих творчих зустрічей на даний момент погодились взяти участь і співпрацювати п’ять київських установ. Звичайно, більшість приміщень користуються неабияким попитом і спеціалізуються на просуванні професійних культурних проектів. Але є й інші локації, які допомагають таким чином задіяти і сформувати слухацький культурно-інформаційний простір Києва.

Молодому композитору Альберту Саприкіну спершу проблема приміщень здавалась складною, але завдяки стрімким зусиллям авторів проекту та підтримці мистецьких установ все склалось якнайкраще. Отже, «прогуляємося майданчиками» і не будемо втрачати шансу поспілкуватися з Альбертом Саприкіним, який і брав головну участь в пошуку концертних приміщень.

Анастасія Бачук: Альберт, які майданчики одразу були готові піти назустріч і надати приміщення? Чи згодилися вони співпрацювати безплатно?

Альберт: Виявляється, що можна зробити фестиваль, не маючи жодної копійки в кишені. Це не стосується концерту з оркестром, там велика історія і морока матеріальна. Але якщо мова йде про інші виступи, то одразу всі майданчики, до яких ми звернулися, погодились працювати безплатно. Все відбувалося поступово навколо фестивального центру – це п’ятниця, 18 грудня. Дата, на яку мені вдалося домовитися щодо надання зали з Гете-Інститутом. Я їм дуже вдячний, адже вони подали руку допомоги людині, яка прийшла до них з вулиці зі своєю програмою. В цей день планується дві лекції з питань сучасної музики іспанського та німецького митців – Агустіна Кастілла-Авіли та Міхаеля Келля. Найголовніше те, що один з концертних днів співпадає з офіційним вихідним Гете-Інституту. Тому працівники спеціально вийдуть на роботу, щоб дати нам можливість провести лекції та концерти. Ця дата ознаменує також кульмінацію цілого фестивалю: колектив «Kroiser Ensemble» окрім творів, що були надіслані раніше для ансамблю, виконає твори сучасних композиторів. Ці композиції були створені спеціально для цього концерту як відгук на оголошення ансамблю про набір партитур для проекту.

Гете-Інститут також проявив ініціативу оплатити дорогу в обидві сторони деяким композиторам, які мають відношення до Німеччини. Отож, я просив залу для проведення концерту та лекції Агустіна Кастілла-Авіли на один день, а в результаті, коли ми побачили, що проект розростається, керівництво надало три дні!

16 грудня в Гете-Інституті буде проведена лекція російсько-німецького композитора Сєрґєя Нєвского. У суботу, 19 грудня, у приміщенні інституту запланований воркшоп скрипаля, учасника ансамблю «Modern academie» у Франкфурті Джунія Макіно. Цього ж дня очікується лекція португальського композитора, учня К. Штокхаузена Жейме Рейша та відбудеться концерт ансамблю Sed Contra з творів сучасних композиторів.

Ан.: Альберте, цікаво, де буде проходити відкриття фестивалю, 11 грудня? Адже на ньому планується концерт з прем’єр оркестрових творів європейських та японського композиторів ХХ століття. Яке приміщення дозволило Вам розмістити виконавців Armonia Ludus Orchestra?

Альберт: Для вирішення цієї проблеми мені разом з керівником оркестру, диригентом Національної Філармонії України Михеїлом Менабде прийшлось «повозитись». Але нам пощастило, адже найголовніший майданчик, де буде відбуватися концерт з оркестром – Національний культурно-мистецький та музейний комплекс Мистецький Арсенал. Окрім того, що він погодився, в нас сформувалися найтісніші партнерські зв’язки. Мистецький Арсенал також на високому рівні готує акустичну базу. Він чи найбільше долучає свої сили для підготовки сцени з логістичними деталями, освітлення і таке інше.

Ан.: Думаю, підготовка фестивалю не обійшлася без головного музично-виховного центру всієї України – Національної музичної академії України ім. П. Чайковського?

Альберт: Звичайно, я звернувся до своєї Альма-матер. І вони надали мені залу, незважаючи на те, що на цей період якраз припадає сесія. Тому 13 грудня у Малій залі академії відбудеться концерт українського піаніста Антонія Баришевського з творів Галини Уствольської.

Ан.: Як відгукнулось на фестивальні події найголовніше музично-мистецьке об’єднання – Національна Спілка композиторів України?

Альберт: Їй ми висловлюємо особливу подяку, адже це була перша організація, яка нас підтримала і підставила своє плече. Коли ми відправляли запрошення на фестиваль усім композиторам, Спілка зі своїм підписом допомогла все це оформити офіційно. Також нам, як і всім іншим проектам сучасної академічної музики, Спілка радо відкриває двері для проведення концертів у своїй концертній залі.

Ан.: Альберт, до кого ще Вам вдалося достукатися та запропонувати провести свої творчі ноу-хау?

Альберт: Ще я звернувся до Культурно-Освітнього Центру «Майстер Клас» щодо проведення концерту 17 грудня з творів Агустіна Кастілла-Авіли. Незважаючи на те, що музичні проекти в них по четвергах не відбуваються, спеціально для нас Майстер-клас пішов назустріч і дав приміщення холу, де зазвичай проводяться концерти.

Також мені вдалося домовитись з керівництвом Шоколадного будинку. Як виявилося, він є філією Київського Національного музею російського мистецтва. Я звернувся до них з проханням надати приміщення для двох концертів – гітариста Францішко Мораіша Франко та віолончеліста Томаша Сквереса, – які відбудуться 14 та 15 грудня. Тут також склалася незручна ситуація з вихідним днем, тому в понеділок Шоколадний будиночок спеціально для нашого фестивалю буде відкритим. Вони навіть на декілька днів вперед перенесли відкриття своєї виставки скульптур.

Заклад столиці, який за своєю особистою ініціативою звернувся і запропонував своє приміщення в якості майданчика – це арт кафе-читальня «Хармс». Отож, і в цьому затишному місці відвідувачам можна буде насолодитись декількома фестивальними виступами у комфортній, більш домашній обстановці.

 

Анастасія Бачук, спеціально для Kyiv Music Labs

 

TwitterFacebookVKПоділитися